AWARDS

 

INTERNATIONAL LEVEL

  • January 15, 2010 - Mariness Angelica P. Rivera and John Rommel B. Flora won 1st place in the 2009 – 2010 International Year of Astronomy Olympiad.
  • December 13 – 14, 2008 Mary Earl F. Valentin - participant
    15th Session of the Asia – Pacific Regional Space Agency Forum (APRSAF – 15)
    Hanoi, Vietnam
  • John Lorenzo Yambot – 2nd Place
    2nd Water Rocket Competition at Bangalore India
  • Sct. Ritz Daniel C. Ang, Sct. Clara Francesca A. Roa, Sct. Ma. Jessamine Anne R. Verzosa, Sct. Jean Karlo S. Belista and Sct. John Lewis R. Vicencio attended the Korean Scout Exchange Program at Chunbuk Council of Korean Scout Association held on September 6 – 15, 2007
  • Senior Girl Scout Edis Mharga Turbanada Villahermosa has been selected to be a member of the Planning Committee of the Asia Pacific Regional Event called Relentless Energy of the Asia Pacific (R.E.A.P.) held in Sangam World Center in Pune India on September 1 – 6, 2007
  • FRANCIA V. INTIC attended the Girl Scouts 15 days ENCAMPMENT AT Vancouver Canada (2001)
  • 2002 ASEAN (Philippines) Secondary Three Scholarships fully funded by Singapore Government
    – ANN MARIELLE A. PARREΡO
  • JAPAN – ASEAN Scholarship Program – MARY JOYCE CLAIRE AMONOY – Full Scholarship JAPAN - ASEAN Scholarship Program
  • MA. THERESA DEMEGILLO attended the International Youth Scout Forum.
    February 25 – March 7, 2006. Tokyo, Japan – 6th place out of 101 delegates
  • MERRYN LOUISE ANG – 4 year ASEAN Scholarship to Singapore
  • RODELYN MAΡALAC – ASEAN Scholarship Grant at Bukit Panjang Government High School in Singapore

NATIONAL LEVEL

  • April 11 – 15, 2011 – 2011 National Schools Press Conference Butuan City
    3rd Place – News Writing Category - ABIGAIL HANICA RAMIREZ
  • February 22 – 26, 2010 – 2010 National Schools Press Conference Region XI, Tagum City, Davao Del Norte
    6th Place – Group Contest – Pahinang Sports – Ang Aghamanon
    6th Place – Group Contest – Pag – aanyo ng Balita – “The Isotopes”
  • February 3 – 5, 2010 - 7th National Science Quest for Secondary Levels was held at Tabaco National High School, Tabaco City, Region IV.
    John Rommel Flora - Champion – 1st Year Quiz Bee
    Carlo R. Piano – Champion – Research / SIP Cluster II Student Category
  • January 16, 2010 – Beryll Justin Montano, Mary Eileen Reusi, Jay – es Silvestre and Noel Oquendo
    – 3rd Place – Geoquiz Bee at UPNismed Quezon City
  • 2nd Place – 1st National Science Quiz and Science Fair
    Contestants: HERWIN JEROME UNIDAD
    JOAN PAGADUAN
    SHIELA MARIE ACENA
    SIMON EFRAIM BORROMEO
    PRECIOUS EUNICE GRULLO
  • 4th Place – 3rd National Science Fair, Quiz and Sci Dama
    Applied Individual, MARIA ELYZZA BEATRICE MACARAEG
    3rd place GEROM C. SAMONTE
    2nd place Applied Group
    Contestants: MILES ALLEN SAMONTE
    KIM GIA GATAPIA
  • 3rd place Life Individual
    KARLA MARIANNE C. CARAAN AND TIFFANY JOY BALOD
  • 2nd place Applied Individual
    Contestant: KEVIN EGUIA
  • 3rd place – Applied Group
    Contestant: MARK ROBIN BONAOBRA
  • 3rd place, Web Based Presentation
    Contestants: KAREN MANALO, LEWIVEL ECALNIR and KATHERINE REBONQUIN
  • 2nd place Desktop Publishing
    Contestant: MAURENCE RONICA SANTOS
  • 2nd place Dish Gardening
    Contestant: CYBELLE ANGELIE BAUTISTA
  • 2nd place REYNALDO M. BONITA JR. and MARJORIE BAUTISTA
    2nd place – National Science Quiz Sci Dama and Science Fair
    1st place – WEB PAGE DESIGN CONTEST
    National STEP Skills Competition and Development, Camarines Sur
    National High School Naga City
    Contestant: JOAN MARIE PAGADUAN
    Coach: RAINELDA C. ANTAZO
    2nd place – UP ALCHEMES QUIZ BEE held at University of the Philippines
    Diliman Quezon City
    Contestants: MARJORIE PAGADUAN and ERIKA REYES
  • January 16, 2010 - Beryll Justin Montano, Mary Eileen Reusi, Jay – es Silvestre and Noel Oquendo
    won 3rd place in GeoQuiz entitled “Responding to the Challenges of our Changing Word” at UP Geological Society of the Philippines.


REGIONAL LEVEL

  • February 19, 2010 - John Romel R. Flora and Mariness Angelika P. Rivera represented Region IV – A CALABARZON at San Pablo Central School, San Pablo. John Romel Flora won special award for being the highest in written exam.
  • January 15, 2010 – John Rommel Flora and Mariness Angelika Rivera won 1st place in Astro Quiz Bee
  • February 3, 2010 – Annual Quiztruck Junior Part VII at Technological Institute of the Philippines – Quezon City.

    Champion – Team
    1. JC Albert Peralta (IV – Humility)
    2. Eden Mae De Guzman (III – Loyalty)

    4th Place – Team
    1. Beryll Montano (IV – Fortitude)
    2. Mike Rehli Francisco (III – Joy)
  • Antonio Ma. B. Reyes – 2nd Place – Regional Scout Youth Forum
  • October 15 - 17, 2009 - The Regional Environmental Camp
    at Pedro Guevara Memorial National High School, San Pedro Laguna
    Melissa Garcia - 1st Place - Extemporaneous Speech
    Cid Ryan Manalo - 2nd Place - Essay Writing (Filipino)
  • November 20, 2009 - John Rommel R. Flora won Champion in the General Science Quiz Bee
    Carlo Piano – Champion in Research / SIP Cluster II Student Category
  • November 13, 2009 - The Regional Intel Philippines Science Fair
    Krista Evangelista – 1st Place – Life Science Individual
    Carlo Piano – 3rd Place – Applied Science Individual
    Dana Tanuecoz and Gina Jacosalem – 2nd Place – Applied Science Team
    Joyce Efraim Villanueva and Darlene Pacnis – 1st Place – Life Science Team
  • December 1- 5, 2009 - Regional Schools Press Conference
    The Isotopes (English School Paper of RNSHS):
    Sports Page – 4th place
    Lay-out Design – 5th place
    Over-all Best School Paper – 4th place
  • Over – all Champion
    Regional Metrobank – MTAP DepEd Math Challenge
    Reizle Jade Platitas, Timothy John Oliva, Stephen Russel Blancada, Reiner Jeftee Yap, Patrick Rollan & Ullyses Solon
    February 28-29, 2008
  • October 14 – 17, 2008
    Regine Martha Aguilar, Patricia Dugay and Joyce Efraim Villanueva – 5th Place
    - 7th Regional STEP Skills Competition (Spread Sheet) at Batangas National High School, Batangas City
  • February 1 – 3, 2008 – 1st Place – Scout Emmanuel Villanueva
    - 2008 Regional Scout Youth Forum and Board of Review at Teachers Conference Center, Batangas City


ACHIEVEMENTS OF STUDENTS
S.Y. 2006 - 2007

ACHIEVEMENTS OF STUDENTS
S.Y. 2007 - 2008

ACHIEVEMENTS OF STUDENTS
S.Y. 2008 - 2009


Home | News | Activites | About the School | Admission | Awards | Special Programs | Faculty | PTCA | Contact Us
© Copyright Rizal National Science High School